Dodaj_do_schowka

Bułgaria » Region Złote Piaski

Chcesz spędzić wakacje w jedynym w swoim rodzaju miejscu? Marzą ci się czyste plaże, piękne morze i fantastyczne widoki? Chcesz aby twój urlop upłynął pod znakiem komfortu i doskonałej zabawy? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, wczasy musisz spędzić w regionie Złote Piaski, w Bułgarii. Ten znany na świecie kurort, położony w Parku Krajobrazowym "Złote Piaski", 18 kilometrów od historycznej Warny, co roku przyciąga miliony turystów. Wybrzeże Morza Czarnego na którym kurort Złote Piaski się znajduje oferuje wszystkim urlopowiczom niezapomniane wakacje. Jeśli postanowisz spędzić swój urlop właśnie tutaj, najlepiej skorzystać z usług biura podróży i za przystępną cenę zawczasu zarezerwować wyjazd, chociażby w popularnym "First minute". Wielu turystów korzysta również z opcji last minute, która również nie pozostawia nic do życzenia. Na podróż do Bułgarii najlepiej wybrać miesiące od mają do września, wtedy oprócz wielu atrakcji czeka na nas także doskonała pogoda.

Historia

Z nazwą Złote Piaski wiąże się legenda. Jak głoszą podania, wieki temu, piraci grasujący po Morzu Czarnym upatrzyli sobie właśnie ten rejon na kryjówkę dla swoich łupów. Rzekomo na terenie dzisiejszego kurortu ukryli niewyobrażalne ilości złota. Jednak nie ominęła ich zemsta natury. Wszelkie kosztowności jakie zostały zakopane na wybrzeżu zamienione zostały w piękny, złoty... piasek. Stąd też wywodzi się nazwa regionu Złote Piaski. Do 1957 roku, obecne Złote Piaski były mało istotna wioską. Dopiero od momentu, kiedy ruszyła budowa kurortu, miejsce to nabrało strategiczne znaczenia dla całego kraju. Obecnie jest to drugi pod względem popularności kurort w Bułgarii.

Atrakcje turystyczne

Pod względem atrakcyjności turystycznej, region Złote Piaski jest bezkonkurencyjny. Znajduje się tutaj park wodny "Aquapolis". Według znawców jest to najpiękniejszy wodny park w Europie, gdyż łączy w sobie zarówno piękno przyrody jak również mnóstwo wodnych atrakcji. Podzielony jest na trzy strefy, strefę dla dzieci z łagodnymi zjeżdżalniami i brodzikami dostosowanymi do najmłodszych gości, strefę dla dorosłych, z atrakcjami większego kalibru oraz strefę ekstremalną, dla zwolenników dużej dawki adrenaliny. Oprócz tego znajdziemy tam również doskonałe zaplecze gastronomiczne, baseny z hydromasażami oraz jacuzzi. Obiekt jest czynny od godziny 10 do 18, nad bezpieczeństwem turystów czuwa 32 wykwalifikowanych ratowników. Ważna atrakcją turystyczną jest Międzynarodowy Festiwal "Warneńskie Lato". W ramach tej imprezy odbywają się liczne koncerty muzyki poważnej, przedstawienia baletowe, operowe czy występy jazzowe. Należy również pamiętać o Parku Krajobrazowym "Złote Piaski". To doskonałe miejsce na spacery wśród pięknej przyrody. Jedną z atrakcji jest dwustuletni jawor, którego pień ma średnicę 4 metrów! Również na terenie Parku Krajobrazowego "Złote Piaski" znajduje się monastyr Aladża. Ten klasztor, wykuty w kamieniu to skupisko korytarzy, dormitoriów, kaplicy i cel mnichów ulokowanych w skale na wysokości około 20 metrów.

Plaże i sporty

Plaże to największy atut tego kurortu. Odznaczone zostały "Błękitną flagą", czyli wyróżnieniem za dbałość o czystość wód i wybrzeża. Plaża w tym regionie ma długość 3, 5 kilometra, rozciąga się na szerokości 100 metrów. W całości pokryta jest przez czysty, drobny, złoty piasek. Równie idealnie wygląda pod wodą. Krystalicznie czyste wody Morza Czarnego, żadnych skał, zwierząt ani roślin, sprawiają że jest to miejsce wręcz wymarzone do kąpieli. Ale kąpiele to nie jedyna forma aktywności. Do dyspozycji turystów są jachty, katamarany, narty wodne czy motorówki. Można spróbować swoich sił w windsurfingu, czy w locie za motorówką. Warto także ponurkować w czystych wodach. Dla tych, którzy wolą spędzać czas na lądzie przygotowano korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki. Można pograć w mini golfa, pojeździć konno czy nawet strzelać z łuku. Można również skorzystać z opcji jaką są wycieczki rowerowe i na dwóch kółkach zwiedzać okolicę. Na amatorów mocniejszych wrażeń czeka paintball lub jeep safari.

Noclegi

Region Złote Piaski jest doskonale przygotowany na przyjmowanie turystów. Tutejsza baza noclegowa liczy ponad 100 hoteli. Jednak kompleksy hotelowe to nie jedyne noclegi dostępne w okolicy. Owszem, na turystów czekają hotele, zarówno bardzo ekskluzywne, z opcją all inclusive wliczoną w pobyt, jak również o mniejszym standardzie, ale także specjalne apartamenty, które w pełni spełnią wymagania nawet najbardziej wybrednych urlopowiczów. Region Złote Piaski jest miejscem, gdzie każdy znajdzie dla siebie odpowiednie lokum.

Wycieczki fakultatywne

Kiedy będziesz miał chwilowo dość pięknych plaż, znudzi się pływanie w Morzu Czarnym czy spacery po Parku Krajobrazowym "Złote Piaski" to znak że czas skorzystać z możliwości jakie dają wycieczki fakultatywne. W okolicy Złotych Piasków znajduje się wiele interesujących miejsc, które warto zwiedzić w wolnej chwili. Na pierwszym miejscu znajduje się położona zaledwie o 17 kilometrów Warna. To trzecie pod względem wielkości miasto w Bułgarii wabi turystów ogromną ilością zabytków i atrakcji. Zaliczyć do nich można chociażby ruiny Rzymskich Łaźni, zaliczanych do największych tego typu budowli w całym kraju. 7000 metrów kwadratowych i 18 metrów wysokości faktycznie robi wrażenie. Podobne odczucia wzbudza Świątynia Katedralna "Wniebowzięcia Matki Boskiej". Mimo iż ma zaledwie 200 lat jest to jedna z najbardziej okazałych budowli w całym mieście. Będąc w Warnie należy również udać się do Parku Nadmorskiego czy delfinarium. Miasto jest prawdziwym rajem dla miłośników muzeów. Godne polecenia są chociażby Muzeum Marynarki Wojennej. Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Władysława Warneńczyka.
Na trasie wycieczki po okolicach Złotych Piasków musi się również znaleźć Neseber. To jedno z najstarszych miast w Europie, znajduje się w nim aż 41 cerkwi. Miasto jest wpisane na listę UNESCO. Oprócz wspomnianych cerkwi znajdują się tam również pozostałości po osadnictwie z V w. p.n.e, w postaci murów obronnych, baszt i arkad.
W odległości 20 kilometrów od Warny znajduje się Kamienny Las (Pobiti Kamuni). Jest to rezerwat, na terenie którego znajduje się ponad 300 naturalnych, skalnych tworów o wielkości niejednokrotnie przekraczającej 12 metrów. To prawdziwe antyki, ich wiek szacuje się na jakieś 50 milionów lat. Można także skorzystać z wycieczki do Bałcziku, gdzie czeka na turystów piękny pałac Królowej Marii. Położony na zboczu, wśród cudownych ogrodów jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Największą furorę robi tutaj vinoteka, oferująca bezpłatna degustację wina bułgarskiego lecz nie tylko.

Kuchnia

Kolejnym atutem tego regionu jest jego kuchnia. Warto popróbować takich delicji jak czorby czyli gęste, pikantne zupy, podawane na zimno lub na gorąco. Należy koniecznie spróbować cenionej w Polsce sałatki szopskiej, do której dodaje się kozi ser, pomidory, paprykę i cebulę. Wypada również skusić się na kieliszek rakiji czyli mocnej wódki wyrabianej ze śliwek lub winogron.

Klimat

Region Złote Piaski leży w sferze klimatu umiarkowanego. Już w maju, średnie temperatury osiągają przedział między 18- 28°C i utrzymują się na takim poziomie aż do września. Temperatura wody wynosi wtedy średnio około 23°C. Sezon idealny dla turystów trwa do października, więc praktycznie aż sześć miesięcy. To niewątpliwa zachęta dla turystów.
www.naturyzm.adriatyk.com.pl